اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون از لحاظ لغوی به معنای “کنترل و هدایت دستگاهی بطور خودکار” میباشد. در صنعت امروزی هدف کنترل رسیدن به معنای کامل لغت اتوماسیون است ولی به دلایل متفاوت این هدف امکان پذیر نیست و دربیشتر مواقع یک سیستم نیمه خودکار داریم که بخشی از کنترل توسط اپراتور و بخشی از آن توسط سیستم کنترل تعبیه شده انجام میگیرد.

انواع سیستم PLC

PLC ها را می توان از نظر اندازه حافظه یا تعداد ورودی و… می توان به انواع زیر تقسیم بندی کرد.

PLC های کوچک: جایگزینی برای کنترل کننده های سنتی است. تابعیت گسترش محدود و حداکثر دو یا چند ورودی/خروجی دارند. و برنامه نویسی آنها، نردبانی یا با دستورات نمادی صورت می گیرد.

PLC های متوسط: این PLC ها ساختار مدولار دارند در نتیجه توسعه و یا تغییر آنها ساده است و تنها با اضافه نمودن یا تغییر مدولها صورت می گیرد. تعداد ورودی/ خروجی زیاد و توسعه سیستم در آینده متصل می باشد. امکانات ارتباطی زیاد دارند و می توان از آنها در کنترل گسترده استفاده کرد و برنامه نویسی آنها نردبانی یا نمادی و یا دستورات گرافیکی است.

PLC های بزرگ: در مواردی که تعداد ورودی ها/ خرروجی ها زیاد است و یا عملیات کنترلی پیچیده است از PLC های بزرگ استفاده می گردد از این PLC ها برای هدایت تعدادی PLC کوچک نیز استفاده می شود و برنامه نویسی این نوع PLC ها معمولا با استفاده از زبان های سطح بالا صورت می گیرد.

سیستم اچ ام آی (HMI)

اچ ام آی (HMI) مخفف عبارت Human Machine Interface است و به معناي واسطه بين انسان و ماشين مي باشد. از آن براي مانيتور كردن و مشاهده پارامترهاي دستگاههاي صنعتي مثل PLC و اينورتر و…. استفاده مي شود. HMIدر واقع يك مانيتور LCD است كه مي توان آن را برنامه ريزي نمود و همچنين به كمك آن مي توان پارامترهاي مختلف را تغييرداد و سيستم را كنترل نمود.
چرا براي مانيتورينگ و كنترل خطوط توليد و دستگاههاي صنعتي بجاي كامپيوتر از HMI استفاده مي گردد؟
تا مدتي پيش براي امور فوق از كامپيوتر استفاده مي شد ولي نرم افزارهاي كامپيوتري آسيب پذير هستندو هر از گاهي دچار ويروس مي گردند كه اين امر باعث صدور فرامين اشتباه گشته و ميليون ها دلار ضرر اقتصادي براي كمپاني هاي آمريكايي و اروپايي به همراه داشته است. لذا براي كنترل و مانيتورينگ دستگاه ويژه اي به نام HMI طراحي شد.
در يك زمان چند وسيله را مي توان به HMI وصل نمود؟
HMI ها اين توانايي را دارند كه در يك زمان به ۲۵۵ وسيله متصل شوند و پارامترهاي آنها را نمايش دهند.
آيا مي توان HMI را به انواع مختلف PLC وصل كرد؟
بله . قبل از برنامه ريزي كردن HMI مي توان تعيين كرد كدام مارك PLC مثل ,VIGOR DELTA,SEMENS,OMRON و يا…. بايد با آن ارتباط برقرار كند.

مشخصات كلي HMI

۱- داراي صفحه تاچ اسكرين و LCD نوع TFT در مدل ۱۰ اينچ
۲- ارتباط سريال از طريق دو پورت بصورت همزمان (RS-232,RS-485)
۳- شبيه سازي (سيمولاتور) on-line/off line
۴- پورت USB براي ارسال و دريافت برنامه
۵- امكان ذخيره سازي اطلاعات بصورت record
۶- قابليت slave بودن در يك شبكه مانيتورينگ
۷- داراي ماكرو جهت انجام محاسبات و اعمال منطقي
۸- قابل اتصال به انواع PLC
۹- قابل اتصال به اينورتر، سرو درايوو هر وسيله داراي پورت RS-485
۱۰- قابليت نمايش اطلاعات بصورت منحني يا نمودار
۱۱- توانايي نمايش انيميشن
۱۲- داراي RTC به منظور عملكرد در تاريخ و ساعت معين

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 4 =